Praktické informácie a zlepšováky
Rodičia si často kladú otázku, aké detské oblečenie je zdravotne nezávadné. Škodlivé látky v detskom oblečení môžu spôsobiť alergie, podráždenie pokožky a v najhoršom prípade byť karcinogénne alebo ovplyvniť plodnosť.
Týmto článkom by sme sa chceli pokúsiť objasniť „džungľu škodlivín“ a ukázať, na čo si dať pozor pri výbere detského oblečenia, aby bolo skutočne bez škodlivín a neškodné pre vás a vaše dieťa.
Citlivá detská pokožka
Pokožka našich detí je jemná a citlivá, až päťkrát tenšia než u dospelých. Najmä vonkajšia vrstva, stratum corneum, je oveľa tenšia a jednotlivé bunky sú menej husto usporiadané. Navyše potné a mazové žľazy, ktoré poskytujú prirodzenú ochrannú vrstvu, sú stále pomerne slabé. Chemikálie a škodlivé látky, ktoré prídu do kontaktu s pokožkou, sa môžu ľahko vstrebať do hĺbky pokožky, čo môže viesť k zdravotným problémom. Navyše, deti si často dávajú textil do úst, čím sa škodlivé látky dostávajú priamo do ich organizmu.
Rodičia by preto mali byť kritickí aj pri výbere oblečenia. Keď si dieťa ľahne cez rameno alebo odgrgne, dostane sa do priameho kontaktu aj s vaším vlastným oblečením.
Textilná výroba a chemikálie
Textilná výroba = používanie chemikálií... Žiaľ, provokatívna rovnica väčšinou zodpovedá realite. Textilný priemysel je odvetvie, ktoré používa najväčšie množstvo chemikálií na svete a to približne 20 000 rôznych chemikálií. Napríklad na výrobu 1 kg bavlnenej látky sa použije až 3 kg chemikálií. Chemický obsah z celkovej hmotnosti hotového odevu sa pohybuje medzi 5% - 30%. Hoci sa väčšina chemikálií pred predajom vyperie, časť zostáva v textíliách. Tieto chemikálie nie sú povinne deklarované, okrem špecifikácie vlákna (t.j. napr. 95 % bavlna; 5 % elastan).
Škodlivé látky v detskom oblečení
Pesticídy
Pesticídy sa používajú na ochranu bavlníkových polí pred škodcami. Zvyšky pesticídov v hotovom oblečení môžu spôsobiť alergie a zdravotné problémy. Okrem spomínaného zdravotného rizika pre deti, ktoré nemožno nevyhnutne ignorovať, treba kriticky vnímať najmä pracovné podmienky a znečistenie životného prostredia. Životné prostredie a pracovníci sú priamo vystavení pesticídom na bavlníkových poliach a v dôsledku toho často trpia vážnymi ochoreniami.
Ťažké kovy
Ťažké kovy, ako antimón, chróm, kobalt a meď, sa používajú v textilnej výrobe a farbivách. Aj malé koncentrácie môžu byť nebezpečné pre zdravie.
Na výrobu polyesteru sa používa napríklad antimón. Iné, ako chróm, kobalt a meď sú súčasťou farbív. Soli chrómu sa zase vo veľkom používajú na činenie kože.
Ťažké kovy sa nedajú odbúrať a už pri miernej nadmernej koncentrácii môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečné.
Chemické pomocné a dokončovacie materiály
Pomocné materiály dodávajú textíliám funkčné vlastnosti, napríklad „nežehlivé“ košele, obrusy „odpudzujúce škvrny“ alebo „vodoodpudivé“ bundy. Formaldehyd sa používa na zlepšenie rozmerovej stálosti textílií, avšak môže byť karcinogénny a spôsobovať alergie. Limit je tu 75 mg/kg pre odevy a textílie s priamym kontaktom s pokožkou a 20 mg/kg pre detské oblečenie. Ak podiel prekročí túto hranicu, textil podlieha označovaniu. Pri dovážanom tovare však tieto informácie pravidelne chýbajú.
Farbivá
Farbivá predstavujú najväčšie zdravotné riziko v textilnej výrobe. Z približne 4 000 farbív uvedených v takzvanom „indexe farieb“ je polovica „azofarbív“. Používanie týchto farbív nie je u nás povolené. Existuje však veľa krajín, kde používanie týchto farbív nie je regulované. Toxíny, ktoré obsahuje, sa pri užívaní rozkladajú a uvoľňujú rakovinotvorné amíny. Teda konkrétne môžu tieto farbivá podliehať redukčným reakciám v podmienkach biochemických reakcií, ktoré sa vyskytujú pri normálnom ľudskom metabolizme, čím dochádza k rozkladu karcinogénnych aromatických amínov.
Najrizikovejšie pre vznik alergií sú pri tom modré a čierne farbivá. Anilín v indigovom farbive používanom predovšetkým pri výrobe džínsov je karcinogénny a môže sa dostať do oblečenia cez dovoz z iných krajín (týka sa to nielen finálneho produktu ako tričko alebo nohavice, ale aj samtnej dovážanej látky).
Základný problém
Spotrebitelia majú problém rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba povinnosť označovať znečisťujúce látky a kontrolovať celý výrobný reťazec. Sieť produkčných spoločností a subspoločností v producentských krajinách je neprehľadná a len ťažko sa dá kontrolovať, aké farby a škodliviny sa používajú a ako tam vlastne výroba znečisťuje životné prostredie.
Predovšetkým však táto otázka zjavne nie je natoľko dôležitá pre konvenčne vyrábajúce značky, aby akceptovali, že ich výroba, kvôli ich cenovej politike respektíve enormnému cenovému tlaku vyvíjaného na dodávateľov, vážne poškodzuje životné prostredie a nenapomáha pri boji proti detskej pracovnej sile, a práci v neľudských podmienkach za minimálne ocenenie.
Škodlivé látky v detskom oblečení: Základný problém
Po všetkých informáciách o možných škodlivinách v detskom oblečení je pre nás a mnohých ďalších predstaviteľov ekologického a udržateľného oblečenia zrejmý základný problém.
Problematika je tak zložitá, medzinárodná a mnohovrstevná, že bežný spotrebiteľ nedokáže rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba požiadavka označovať znečisťujúce látky na textilných etiketách, čo sťažuje posúdenie zdravotného rizika, pretože:
- Množstvo použitých chemikálií je len ťažko prehliadnuteľné
- Znečisťujúce látky sa správajú odlišne v závislosti od zmesi (podobne ako lieky)
- Podmienky nosenia sa značne líšia (napr. miesto bydliska, individuálna konštitúcia, napr. potenie)
- Dovoz z ázijského regiónu sťažuje kontroly EÚ
- Chemické látky nie je povinné označovať
- Výrobný reťazec nie je transparentný a u subdodávateľov je nejasné, kto akú chemikáliu do textilu pridáva
A teraz prichádzame do hry my: rodičia, ktorý sa rozhodli deti nevystavovať riziku a uľahčiť vám prácu
Nájsť v tomto množstve informácií zmysel a vedieť sa rozhodnúť, ktorý produkt minimalizuje riziko škodlivých látok pre naše deti, nie je jednoduché. Prieskum a testovanie nás stálo vždy veľa námahy a preto sme sa rozhodli sa s našimi znalosťami podeliť. Aj nám pri prieskume vždy veľmi pomáhajú certifikácie a pečate výrobcov, pretože to je prvá indícia, ktorá svedčí o tom, že výrobca je pravidelne preverovaný a zodpovedá daným normám a štandardom.
Aké existujú certifikácie? A ktoré znečisťujúce látky sú v ich dôsledku vylúčené?
Po tomto triezvom poznaní o konvenčne vyrábanom oblečení a oblečení pre bábätká vyvstáva otázka, ako môžeme citlivú pokožku našich detí chrániť.
V posledných rokoch sa etablovalo množstvo spoľahlivých textilných pečatí, ktoré okrem férovej výroby stanovujú aj environmentálne a ekologické normy a prísne ich sledujú. Prísne kontroly, aj pokiaľ ide o používané chemikálie, a transparentnosť dodávateľského reťazca poskytujú rodičom najväčšiu možnú bezpečnosť.
Spoľahlivé textilné pečate, ako GOTS a IVN Best, zaručujú, že oblečenie spĺňa prísne sociálne a ekologické normy.
GOTS
- Svetový štandard pre spracovanie z organicky vyrábaných prírodných vlákien (min. 70%)
- Nezávislá certifikácia celého dodávateľského reťazca (od surovín až po hotový textil)
- Dodržiavanie prísnych sociálnych kritérií týkajúcich sa pracovných podmienok a spravodlivých miezd
- Evidencia použitých chemikálií, spotreba vody, čistenie odpadových vôd
- Zákaz: pesticídy v poľnohospodárstve, toxické ťažké kovy, formaldehyd, chlórové bielidlá, azofarbivá a mnohé ďalšie
OEKO TEX
- Vysledovateľná etiketa produktu pre všetky druhy textílií (nielen z prírodných vlákien)
- Všetky materiály sú testované na škodlivé látky a spĺňajú normu Oeko-Tex 100
- Prísne chemické predpisy (niekedy ešte prísnejšie ako GOTS)
- Certifikované prevádzkové miesta, ktoré podliehajú komplexnému programu udržateľnosti (životné prostredie, chemikálie, kvalita, bezpečnosť práce atď.)
IVN BEST
- Východzia surovina musí byť 100% organicky vypestovaná alebo z ekologického chovu zvierat
- Iba textílie vyrobené z prírodných vlákien
- Chemikálie sú povolené len v extrémne obmedzenom rozsahu; Všetky látky, ktoré sú karcinogénne, geneticky škodlivé, narúšajú reprodukčnú schopnosť alebo sú škodlivé pre dieťa v maternici, sú zakázané.
- Prísne definované sociálne štandardy
- Zastúpené hlavne v Európe
Mimochodom: Detské oblečenie bez znečisťujúcich látok je pre nás v naturaKid prioritou
Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu chrániť citlivú pokožku vašich detí pred škodlivými chemikáliami. Je možné, že vás táto správa znepokojila, ale dúfame, že vám pre vaše deti aj ponúkla riešenie. Ambiciózne textilné pečate svojimi prísnymi sociálnymi a ekologickými smernicami zaisťujú, že na trhu je spoľahlivé detské oblečenie bez škodlivých látok.
V naturaKid sa zameriavame na bio detské oblečenie bez škodlivých látok, vyrobené z prírodných vlákien. Naši dodávatelia sú certifikovaní podľa prísnych požiadaviek pečate GOTS a IVN Best. Každá položka má príslušné označenie licenčného čísla pečate, pomocou ktorého je možné sledovať výrobný reťazec.
(zdroj: Detská alergológia, 2016, str. 42, preklad z nemeckého jazyka) Link na "Detská alergológia"
Počas spánku sa toho môže stať veľa, najmä u bábätiek. Veľa sa pohybujú a preto je vhodné pri prvotnom vybavení pre bábätko myslieť aj na spací vak. V ňom spinká vaše dieťa najbezpečnejšie. Na rozdiel od prikrývky, spací vak akoby rástol a pohybuje sa s dieťatkom. To znamená, že nehrozí udusenie pod prikrývkou alebo mrznutie po odkopaní sa. Spací vak ponúka dostatok voľnosti pri kopaní a jeho tvar môže zabrániť aj prevráteniu sa bábätka na bruško – čo je možná príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Nosenie detského spacieho vaku sa preto odporúča minimálne do 1 roku veku dieťaťa.
To, čo dospelí a staršie deti využívajú predovšetkým na nocovanie vonku alebo s priateľmi, je k dispozícii pre každodenné potreby bábätiek a malých detí. Ale výber je veľký a mnohé spacie vaky hovoria niečo o TOG. V tomto článku vysvetlíme, o čom je hodnota TOG, prečo sa nespoliehať len na ňu a čo ešte treba zvážiť pri kúpe spacieho vaku.
Aká je hodnota TOG?
TOG je skratka pre Thermal Total Grade. To znamená „celkové tepelné hodnotenie“. Hodnota TOG vyjadruje tepelnú odolnosť textílií. Ukazuje, ako dobre je tepelne izolovaný napríklad detský spací vak. Údaj sa pohybuje medzi 0,5 a 3,5 – čím je hodnota vyššia, tým je spacák teplejší.
Hodnotu nájdete predovšetkým v detských výrobkoch, ako sú spacie vaky alebo detské prikrývky. Hodnota pôvodne pochádza z Anglicka a už od roku 1960 pomáha rodičom rozhodnúť sa, ktorý spací vak je pre ich dieťa vhodný.
Prehľad rôznych hodnôt TOG
Od veľmi teplého v lete až po veľmi chladné v zime – teploty v byte majú tendenciu kolísať sa. Hodnota TOG je tiež založená na teplote miestnosti:
- Hodnota TOG 0,5 je vhodná pre letné teploty v spálni nad 24°C. To je hodnota úplne nepodšitého detského spacieho vaku.
- Pri 1,0 TOG by mal mať spací vak ľahkú podšívku. Tento typ spacieho vaku je určený pre izbové teploty 19 až 24°C. V našom obchode nájdete napríklad spací vak pre bábätká a deti zo zmesy vlny a hodvábu od Lilano, ktorý má TOG hodnotu 1,0.
- Podšitý detský spací vak má zvyčajne hodnotu TOG 2,5. Príkladom toho je spací vak z vlneného rúna od Lilano s dlhým rukávom. Vaše dieťatko bude dobre oblečené na teploty 15 až 21°C v spálni – samozrejme záleží na tom, čo má pod spacím vakom oblečené.
- 3,5 TOG je najvyššia hodnota TOG a je vhodná pre teploty, ktoré idú pod 18°C. Tento typ detského spacieho vaku je teplejšie podšitý.
Nedostatky hodnoty TOG
Hodnota TOG je orientačná pomôcka. To však neznamená, že ide o ultimátny predpis, na ktorý sa môžete 100% spoľahnúť. Pretože každý človek má iný hladinu pocitu tepla a chladu – to platí aj pre vaše dieťa. V systéme sú aj slabé miesta: Postup napríklad nezohľadňuje, či daný detský spací vak má alebo nemá rukávy.
V očiach spoločnosti disana - jedného z našich výrobcov - spracovanie materiálu, či už bola látka iba pletená alebo následne varená, nehrá v hodnotovom systéme TOG žiadnu alebo dostatočnú úlohu. Okrem toho je samozrejme kľúčové, ako je spací vak nakombinovaný. Ale ani to nie je zahrnuté v hodnote TOG, pretože sa týka len jedného hodnoteného produktu. Typ, spracovanie a materiál oblečenia pod ním v konečnom dôsledku rozhodujú o tom, či je vášmu dieťaťu príliš teplo alebo príliš zima.
Čo má mať bábätko oblečené v spacom vaku?
Či je bábätku v spacom vaku príliš teplo alebo príliš chladno, spoznáte jednoducho. Lekári odporúčajú: Priložte prsty na krk dieťaťa alebo medzi lopatky a vnímajte, či je vlhké alebo skôr chladné. Ak sa tam dieťatko potí, jeho spací odev je príliš teplý, ak je tam dieťatko naopak chladné, treba prípadne pridať ešte jednu vrstvu oblečenia alebo prejsť na teplejší spací vak. Práve pre zdravý a bezpečný spánok bábätiek a detí sú veľmi vhodné materiály ako vlna a zmes vlny s hodvábom pre ich termoregulačné vlastnosti a schopnosti odvádzania vlhkosti.
Rituály hrajú kľúčovú úlohu v živote detí a môžu mať hlboký vplyv na ich emocionálny, psychologický a sociálny vývoj. Tieto opakujúce sa aktivity a tradície prispievajú k stabilite, bezpečiu a celkovému pohodliu detí. Týka sa to najmä bábätiek, pre ktoré je štruktúra veľmi dôležitá. Nižšie sú uvedené dôvody, prečo sú rituály pre deti tak dôležité:
-
Stabilizácia a bezpečie: Rituály vytvárajú stabilný rámec v každodennom živote detí. Pravidelné opakovanie určitých aktivít, ako napríklad spoločné večerné čítanie knihy pred spaním alebo tradičné rodinné večere, poskytuje pocit bezpečia a istoty. Deti majú tendenciu cítiť sa lepšie, keď vedia, čo môžu očakávať.
-
Rozvoj štruktúry a disciplíny: Rituály môžu pomôcť vytvoriť štruktúru a disciplínu v každodennom živote detí. Pravidelné rutiny, ako napríklad ranná hygiena, školské povinnosti a rodinné aktivity, učia deti organizácii a plánovaniu. Tieto zručnosti im pomáhajú vytvárať pevné základy pre budúcnosť.
-
Posilnenie väzieb a vzájomných vzťahov: Rodinné rituály poskytujú príležitosť na posilnenie väzieb a vytvorenie pevných vzťahov medzi deťmi a ich rodičmi alebo inými členmi rodiny. Spoločné aktivity, ako rodinné hry, výlety alebo jedlo za okrúhlým stolom, umožňujú rodine budovať spojenie a užívať si spoločné chvíle.
-
Emocionálna regulácia: Rituály môžu slúžiť ako nástroj na emocionálnu reguláciu pre deti. Pravidelné aktivity môžu pomôcť deťom vyjadriť svoje pocity a naučiť sa manažovať stres alebo úzkosť. Pre deti môže byť uvoľňujúce, keď vedia, že existuje istý opakovateľný postup na uvoľnenie napätia.
-
Rozvoj identifikácie a sebahodnotenia: Rituály, ktoré zdôrazňujú pozitívne hodnoty a podporujú sebavedomie, môžu prispieť k lepšiemu sebahodnoteniu detí. Napríklad každodenné povzbudenie, vytváranie zoznamov úspechov alebo spoločné oslavy úspechov môžu posilniť sebavedomie a sebahodnotenie.
-
Podpora rozvoja jemných motorických zručností: Niektoré rituály, ako napríklad kreslenie, modelovanie hliny alebo iné tvorivé činnosti, môžu podporovať rozvoj jemných motorických zručností detí. Tieto aktivity nielen rozvíjajú ich kreativitu, ale aj motoriku a koordináciu rúk.
-
Príležitosť na učenie sa a rozvoj: Rituály môžu slúžiť ako príležitosť na učenie sa nových vecí. Napríklad rodinné čítanie podporuje rozvoj jazykových zručností detí. Aj jednoduché každodenné úlohy, ako je príprava jedla, môžu byť vzdelávacie.
-
Vytváranie životných návykov: Rituály môžu pomôcť deti vzdelávať sa o dôležitých životných návykoch, ako je hygiena, rešpekt k ostatným, zodpovednosť a ďalšie hodnoty, ktoré tvoria základy zdravého a spokojného života.
Celkovo možno povedať, že rituály pre deti hrajú kľúčovú úlohu v ich celkovom rozvoji. Poskytujú pevný základ pre emocionálny a psychologický rast, prispievajú k rodinným väzbám a vytvárajú pozitívne vzory pre budúcnosť. Vytvorenie a udržiavanie týchto rituálov je investíciou do zdravého a šťastného života detí.
Samozrejme, zubná hygiena je veľmi dôležitá u detí už od ich narodenia. Správna starostlivosť o zuby od najútlejšieho veku môže výrazne ovplyvniť celkové zdravie ústnej dutiny dieťaťa aj v budúcnosti. Tu sú niektoré dôležité informácie a tipy na zubnú hygienu detí od narodenia:
-
Čistenie ďasien: Hneď od narodenia je dobré začať s čistením ďasien. Na tento účel môžete použiť špeciálny čistič ďasien pre deti alebo mäkký vlhký uterák. Čistením ďasien odstraňujete baktérie a pripravujete ústnu dutinu na prvé zuby.
-
Prvé zuby a čistenie: Keď sa objavia prvé mliečne zúbky (zvyčajne okolo 6. mesiaca), začnite ich čistiť jemným zubným kartáčikom pre deti. Používajte kartáčik s mäkkými štetinami, ktorý je vhodný pre malé ústa.
-
Výber vhodnej zubnej pasty: Keď začnete čistiť prvé zuby, používajte zubnú pastu bez fluoridu až do doby, kým dieťa nedokáže vypľuť (tiež je to dôležité ak pre bábätko používate Vitamín D s obsahom fluoridu). Potom môžete prejsť na pastu s nízkym obsahom fluoridu, odporúča sa konzultovať s pediatrom alebo zubným lekárom.
-
Správna technika čistenia: Naučte sa správnu techniku čistenia zubov u detí. Držte zubný kartáčik pod uhlom 45 stupňov a robte jemné kruhové pohyby, čistiac zuby aj ďasná. Nezabudnite na vnútorné strany zubov a na jazyk.
-
Dobré stravovacie návyky: Zdravá strava je dôležitá pre celkové zdravie zubov. Obmedzte príjem sladkostí, sladkých nápojov a potravín s vysokým obsahom cukru. Podporujte konzumáciu ovocia, zeleniny a potravín bohatých na vápnik.
-
Pravidelná návšteva zubného lekára: Začnite s pravidelnými návštevami u zubného lekára už v čase, keď sa objavia prvé zúbky. Pravidelné kontroly môžu odhaliť možné problémy včas a zabezpečiť optimálnu starostlivosť o zuby.
-
Učte deti samostatnosti: Postupne učte deti samostatne čistiť si zuby, keď sú na to pripravené. To môže byť okolo 3. roka života (v prvých rokoch treba ale naďalej dočisťovať rodičom). Podporujte ich a urobte z toho zábavnú aktivitu.
-
Používanie zubnej nitky: Keď sú zuby dostatočne blízko seba, začnite používať zubnú niť resp. malé medzizubné kefky. Pomáha odstraňovať zvyšky jedla a baktérie medzi zubami.
Vytvorenie rutiny zubnej hygieny u detí od najútlejšieho veku môže výrazne prispieť k zachovaniu zdravých zubov a ďasien v ich ďalšom živote. Vieme, že umývanie zubov malým deťom často pripomína skôr súboj titanov ako harmonickú rutinu, napriek tomu je dôležité venovať tomuto aspektu starostlivosti o deti dostatok pozornosti, aby sa vytvorila pevná základňa pre celoživotné zdravie ústnej dutiny. Držíme palce!