Praktické informácie a zlepšováky

Ocenenie "Spiel gut"? Čo to je?
Ocenenie "Spiel gut"? Čo to je?

Spiel gut – čo to je?

Spiel gut je nezávislé, neziskové poradenstvo pre spotrebiteľov v oblasti hračiek a hier. Od roku 1954 sa tím psychológov, pedagógov, lekárov, chemikov, dizajnérov a architektov venuje úlohe zviditeľniť kvalitné a odporúčané hračky.

Oranžová pečať slúži ako pomoc pri rozhodovaní pre všetkých, ktorí chcú deťom vo veku od 0 do 14 rokov poskytnúť bezpečné a hodnotné hračky. Vynikajúce hračky majú podporovať rozvoj detí tým, že podnecujú fantáziu, nesklamú očakávania a ponúkajú rôzne možnosti hry. Pre odborníkov zo Spiel gut sú kvalitné hračky zároveň šetrné k životnému prostrediu, odolné a predovšetkým bezpečné. Len ak sú splnené všetky kritériá, môže hračky nosiť túto výraznú pečať.

Spiel gut je nezisková organizácia, ktorá sa financuje predajom príručiek. Je tiež podporovaná Nemeckým spolkovým ministerstvom pre rodinu, seniorov, ženy a mládež.

Organizácia si sama vyberá hračky, ktoré testuje. To sa robí najmä na výstave hračiek v Norimbergu, ktorú navštevujú dobrovoľní pracovníci Spiel gut.

Ako hodnotí organizácia kvalitné hračky?

Postupom času vznikol rozsiahly zoznam kritérií, na ktoré sa odborníci orientujú. Okrem toho existujú testovacie rodiny, ktoré skúšajú a hodnotia vybrané hračky. Hračky sa testujú aj v materských školách, čím sa zabezpečuje, že produkty sú testované nielen dospelými, ale aj deťmi ako koncovými spotrebiteľmi.

Kritériá Spiel gut:

  • Je hračky vhodná pre odporúčanú vekovú skupinu?

  • Podporuje hračka fantáziu a predstavivosť?

  • Nadväzuje hračka na vekovo primerané životné skúsenosti?

  • Ponúka hračka rôzne a trvalé možnosti hry?

  • Aké sú vzhľad, farba a tvar hračky?

  • Je hračka príliš malá, príliš veľká, príliš ľahká alebo príliš ťažká?

  • Správny počet a vhodné množstvo?

  • Aká je konštrukcia hračky a jej mechanizmus?

  • Zodpovedá trvácnosť a životnosť účelu hry?

  • Je hračka bezpečná?

  • Je hračka ekologická?

Ďalšie informácie o jednotlivých kritériách a samozrejme prehľad všetkých odporúčaných hračiek nájdete na oficiálnej webovej stránke Spiel gut e.V.

"Spiel gut" testované a ocenené hračky v našej ponuke:

 naturakid-senger-naturwelt-bezova-bio-plysova-babika-zajaciknaturakid-neogrun-bio-kriedanaturakid-senger-naturwelt-mojkacik-siva-bio-huskanaturakid-neogrun-bio-plastelinanaturakid-neogrun-bio-trblietave-prstove-farby-mikanaturakid-senger-naturwelt-bezovy-bio-plysovy-medvednaturakid-senger-naturwelt-hnedy-bio-plysovy-medvednaturakid-senger-naturwelt-bezovy-bio-plysovy-zajacnaturakid-goki-balancna-hra-tulennaturakid-goki-drevena-elasticka-motoricka-hracka-duhova-hrkalkanaturakid-goki-hmatatelne-pexesonaturakid-goki-pamatova-hra-hladanie-klucovnaturakid-goki-vikingska-hra-kubb

Čítať článok
Látkové plienky. Každý začiatok sa najprv zdá byť ťažký
Látkové plienky. Každý začiatok sa najprv zdá byť ťažký
Každý začiatok je ťažký. A tak používanie nášho plienkového systému disana vyžaduje aj trochu skúseností. Ale neprepadajte panike, spolu to zvládneme.
 
Čo potrebujem na prirodzené plienkovanie?
 
Plienkový systém disana pozostáva z 3 základných komponentov, z ktorých všetky potrebujete:
 
Naturakid_DISANA set na plienkovanie_flís do plienok_pletena plienka
 
1. Plienka
 
Ako prvá vrstva. Čiže pletená látková plienka.  Plienka je navrhnutá tak, aby absorbovala veľa vlhkosti a zachytávala detskú stolicu. 
(Ako najspodnejšiu vrstvu, pre uľahčenie prebaľovania, môžete pridať papierový flís. Po umiestnení na vložku do plienky zadržiava detskú stolicu. To udrží plienku a vložku čisté a prebaľovanie je tak pohodlnejšie. Papierový flís sa po použití vyhodí do komunálneho odpadu.)
 
2. Vložka 
 
Vložka podporuje plienku v jej „práci“. Ako vložku môžete použiť mušelínovú plienku. 
 
3. Vrchná vrstva - plienkové nohavice
 
Udržuje balenie plienok uzavreté smerom von a zaisťuje, že nič nevytečie. Ale dokáže to len s podporou prvých dvoch komponentov. Ako vrchná vrstva sú vhodné naše vlnené plienkové nohavice disana.
 
 
Ako pred-pripravím látkové plienky?
 
Ak balenie plienok netesní správne, zvyčajne sú to plienky a vložka do plienky, ktoré spôsobujú problém. Plienka a vložky do plienky sú navrhnuté tak, aby absorbovali veľa vlhkosti a potom ju pomaly uvoľňovali do vlnených plienkových nohavičiek. Plienky a vložky do plienky sú vyrobené z bavlny a nie sú okamžite savé.
 
Bavlnená bielizeň dosiahne svoju savosť až po 2-3 praniach pri 95°C. S každým umytím sa dokonca zlepšuje.
 
Preto je potrebné bavlnené plienky a vložku pred prvým použitím prať veľmi horúco a niekoľkokrát.
 
Vlnené plienkové nohavičky by naopak mali byť savé už od chvíle, keď si ich kúpite. Vlna však celkom rýchlo schne a potom absorbuje oveľa menej vlhkosti ako vlna dostatočne ("prirodzene") vlhká.
 
Preto odporúčame vlnené plienkové nohavičky pred prvým použitím jemne ručne vyprať. To zaisťuje, že vlna má dostatočnú vlhkosť.
 
Akú plienku a akú vložku mám použiť?
 
Plienka a vložka do plienky musia mať tiež správnu „veľkosť“. Pletená plienka absorbuje približne 80 ml vlhkosti, fleecová vložka približne 40 - 60 ml, to je spolu len 120 - 140 ml vlhkosti, ktorú dokáže absorbovať. Pri dlhších intervaloch výmeny, napr. v noci, sa rýchlo dosiahne absorpčná kapacita. Prebytočná vlhkosť uniká von a vlnené plienkové nohavičky ju nedokážu absorbovať. Mušelínová plienka ako vložka nasaje aj dobrých 80 ml. 
 
Ako často musím meniť balenie plienok čiže prebaľovať?
 
Zdravé dieťa sa prebaľuje v priemere 6-8 krát za 24 hodín. Počas dňa by sa plienky mali meniť každé cca 3 hodiny. V noci sa môže interval predĺžiť.
 
Ak je vaše dieťa choré alebo veľa pije, napríklad keď sa vyvíjajú obličky, môže sa frekvencia prebaľovania zdvojnásobiť. 
 
Je to veľa práce, ako veľmi dobre vieme z vlastnej skúsenosti. Ale je to aj čas, ktorý trávite so svojím dieťaťom. Hrami, spievaním, maznaním a smiechom.
 
A tie plienkové nohavice?
 
Vlnené nohavičky absorbujú ďalších 80 – 120 ml vlhkosti a uložia ju vo vnútri vlákna. Nohavice z mikrovlákna to nedokážu. Plienkové nohavičky z mikrovlákna je preto potrebné meniť častejšie ako vlnené plienkové nohavice alebo nohavice z varenej vlny.
 
Urobili ste všetko správne a balenie plienok stále netesní?
 
Môže to byť spôsobené obsahom lanolínu vo vlnených plienkových nohaviciach.
 
Príliš veľa lanolínu bráni vlneným plienkovým nohaviciam absorbovať vlhkosť. Vlnené vlákno je celé pokryté lanolínom a je v podstate „impregnované“. Už nemôže absorbovať vlhkosť. To sa môže stať s úplne novou vlnenou plienkou, ktorá jednoducho prirodzene obsahuje príliš veľa lanolínu. Alebo ak ste pri poslednom lanolínovom kúpeli použili na nohavice príliš veľa lanolínu. Potom jednoducho vyperte vlnené plienkové nohavice opäť šampónom na vlnu disana a už nohavičky neošetrujte lanolínom. Stačí nechať uschnúť. Šampón zmyje trochu lanolínu z vlákna a opäť ho nasiakne. Napriek tomu na vláknine zostáva dostatok lanolínu na neutralizáciu moču.
Niekedy môže byť dokonca potrebné niekoľkokrát umyť, aby sa z vlákna odstránilo dostatok lanolínu.
 
A čo tá hodvábna vložka do plienok?
 

Hodvábne vložky od Disany sú prirodzenou alternatívou k bežným prípravkom, ak je zadoček vášho bábätka boľavý alebo mierne začervenaný. Obsahujú veľa hodvábneho gleju, o ktorom sa hovorí, že má protizápalové a pokožku upokojujúce účinky. Je určený na rýchlu úľavu podráždených miest. Hodváb tiež pôsobí príjemne chladivo na pokožke.

Hodvábna vložka disana

Ak má vaše dieťa zadoček červený, jednoducho na vrch balenia plienok položte vložku z hodvábu bourette tak, aby došlo k priamemu kontaktu s pokožkou. Pri ďalšej výmene plienky vymeníte aj vložku; kým začervenanie nezmizne. Neaplikujte na otvorené rany.

Bourette hodváb je vedľajším produktom výroby priadky morušovej. Je to vonkajšia vrstva kukly priadky morušovej, presiaknutá hodvábnym glejom a tak drží kuklu pohromade. Keď sa hodvábna niť odmotá, vonkajšie vlákna odpadnú. Keďže sú dosť krátke, a preto sa ťažko spriadajú a navyše sa nedajú úplne zbaviť hodvábneho gleja, sú pre módny priemysel nezaujímavé a dlho sa dokonca považovali za odpad.

Je to však práve tento hodvábny glej, vďaka ktorému je hodváb bourette taký užitočný pre naše účely: má prirodzené protizápalové vlastnosti a často sa používa na vložky do plienok alebo vložky do podprsensky na dojčenie.
Bourette hodváb má charakteristickú prenikavú vôňu, keď je mokrá, ale po vysušení zmizne.

Po použití by ste mali hodvábne vložky opatrne ručne vyprať v studenej vode alebo ich vyprať v práčke pomocou programu na pranie vlny (nie teplejšie ako 30 stupňov).
Vysušte na vzduchu vo vodorovnej polohe.
Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky!
Chemické čistenie nie je potrebné!

Čítať článok
Ktoré detské oblečenie neobsahuje škodlivé látky?
Ktoré detské oblečenie neobsahuje škodlivé látky?

Rodičia si často kladú otázku, aké detské oblečenie je zdravotne nezávadné. Škodlivé látky v detskom oblečení môžu spôsobiť alergie, podráždenie pokožky a v najhoršom prípade byť karcinogénne alebo ovplyvniť plodnosť. 
Týmto článkom by sme sa chceli pokúsiť objasniť „džungľu škodlivín“ a ukázať, na čo si dať pozor pri výbere detského oblečenia, aby bolo skutočne bez škodlivín a neškodné pre vás a vaše dieťa.

Citlivá detská pokožka

Pokožka našich detí je jemná a citlivá, až päťkrát tenšia než u dospelých. Najmä vonkajšia vrstva, stratum corneum, je oveľa tenšia a jednotlivé bunky sú menej husto usporiadané. Navyše potné a mazové žľazy, ktoré poskytujú prirodzenú ochrannú vrstvu, sú stále pomerne slabé. Chemikálie a škodlivé látky, ktoré prídu do kontaktu s pokožkou, sa môžu ľahko vstrebať do hĺbky pokožky, čo môže viesť k zdravotným problémom. Navyše, deti si často dávajú textil do úst, čím sa škodlivé látky dostávajú priamo do ich organizmu. 

Rodičia by preto mali byť kritickí aj pri výbere oblečenia. Keď si dieťa ľahne cez rameno alebo odgrgne, dostane sa do priameho kontaktu aj s vaším vlastným oblečením.

Textilná výroba a chemikálie

Textilná výroba = používanie chemikálií... Žiaľ, provokatívna rovnica väčšinou zodpovedá realite. Textilný priemysel je odvetvie, ktoré používa najväčšie množstvo chemikálií na svete a to približne 20 000 rôznych chemikálií. Napríklad na výrobu 1 kg bavlnenej látky sa použije až 3 kg chemikálií. Chemický obsah z celkovej hmotnosti hotového odevu sa pohybuje medzi 5% - 30%. Hoci sa väčšina chemikálií pred predajom vyperie, časť zostáva v textíliách. Tieto chemikálie nie sú povinne deklarované, okrem špecifikácie vlákna (t.j. napr. 95 % bavlna; 5 % elastan).

Škodlivé látky v detskom oblečení

Pesticídy

Pesticídy sa používajú na ochranu bavlníkových polí pred škodcami. Zvyšky pesticídov v hotovom oblečení môžu spôsobiť alergie a zdravotné problémy. Okrem spomínaného zdravotného rizika pre deti, ktoré nemožno nevyhnutne ignorovať, treba kriticky vnímať najmä pracovné podmienky a znečistenie životného prostredia. Životné prostredie a pracovníci sú priamo vystavení pesticídom na bavlníkových poliach a v dôsledku toho často trpia vážnymi ochoreniami.

Ťažké kovy

Ťažké kovy, ako antimón, chróm, kobalt a meď, sa používajú v textilnej výrobe a farbivách. Aj malé koncentrácie môžu byť nebezpečné pre zdravie. 

Na výrobu polyesteru sa používa napríklad antimón. Iné, ako chróm, kobalt a meď sú súčasťou farbív. Soli chrómu sa zase vo veľkom používajú na činenie kože.

Ťažké kovy sa nedajú odbúrať a už pri miernej nadmernej koncentrácii môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečné.

Chemické pomocné a dokončovacie materiály

Pomocné materiály dodávajú textíliám funkčné vlastnosti, napríklad „nežehlivé“ košele, obrusy „odpudzujúce škvrny“ alebo „vodoodpudivé“ bundy. Formaldehyd sa používa na zlepšenie rozmerovej stálosti textílií, avšak môže byť karcinogénny a spôsobovať alergie. Limit je tu 75 mg/kg pre odevy a textílie s priamym kontaktom s pokožkou a 20 mg/kg pre detské oblečenie. Ak podiel prekročí túto hranicu, textil podlieha označovaniu. Pri dovážanom tovare však tieto informácie pravidelne chýbajú. 

Farbivá

Farbivá predstavujú najväčšie zdravotné riziko v textilnej výrobe. Z približne 4 000 farbív uvedených v takzvanom „indexe farieb“ je polovica „azofarbív“. Používanie týchto farbív nie je u nás povolené. Existuje však veľa krajín, kde používanie týchto farbív nie je regulované. Toxíny, ktoré obsahuje, sa pri užívaní rozkladajú a uvoľňujú rakovinotvorné amíny. Teda konkrétne môžu tieto farbivá podliehať redukčným reakciám v podmienkach biochemických reakcií, ktoré sa vyskytujú pri normálnom ľudskom metabolizme, čím dochádza k rozkladu karcinogénnych aromatických amínov. 

Najrizikovejšie pre vznik alergií sú pri tom modré a čierne farbivá. Anilín v indigovom farbive používanom predovšetkým pri výrobe džínsov je karcinogénny a môže sa dostať do oblečenia cez dovoz z iných krajín (týka sa to nielen finálneho produktu ako tričko alebo nohavice, ale aj samtnej dovážanej látky).

Základný problém

Spotrebitelia majú problém rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba povinnosť označovať znečisťujúce látky a kontrolovať celý výrobný reťazec. Sieť produkčných spoločností a subspoločností v producentských krajinách je neprehľadná a len ťažko sa dá kontrolovať, aké farby a škodliviny sa používajú a ako tam vlastne výroba znečisťuje životné prostredie.

Predovšetkým však táto otázka zjavne nie je natoľko dôležitá pre konvenčne vyrábajúce značky, aby akceptovali, že ich výroba, kvôli ich cenovej politike respektíve enormnému cenovému tlaku vyvíjaného na dodávateľov, vážne poškodzuje životné prostredie a nenapomáha pri boji proti detskej pracovnej sile, a práci v neľudských podmienkach za minimálne ocenenie.

Škodlivé látky v detskom oblečení: Základný problém

Po všetkých informáciách o možných škodlivinách v detskom oblečení je pre nás a mnohých ďalších predstaviteľov ekologického a udržateľného oblečenia zrejmý základný problém.

Problematika je tak zložitá, medzinárodná a mnohovrstevná, že bežný spotrebiteľ nedokáže rozoznať kvalitu a obsah škodlivých látok v oblečení. Chýba požiadavka označovať znečisťujúce látky na textilných etiketách, čo sťažuje posúdenie zdravotného rizika, pretože:

  • Množstvo použitých chemikálií je len ťažko prehliadnuteľné
  • Znečisťujúce látky sa správajú odlišne v závislosti od zmesi (podobne ako lieky)
  • Podmienky nosenia sa značne líšia (napr. miesto bydliska, individuálna konštitúcia, napr. potenie)
  • Dovoz z ázijského regiónu sťažuje kontroly EÚ
  • Chemické látky nie je povinné označovať
  • Výrobný reťazec nie je transparentný a u subdodávateľov je nejasné, kto akú chemikáliu do textilu pridáva

A teraz prichádzame do hry my: rodičia, ktorý sa rozhodli deti nevystavovať riziku a uľahčiť vám prácu 

Nájsť v tomto množstve informácií zmysel a vedieť sa rozhodnúť, ktorý produkt minimalizuje riziko škodlivých látok pre naše deti, nie je jednoduché. Prieskum a testovanie nás stálo vždy veľa námahy a preto sme sa rozhodli sa s našimi znalosťami podeliť. Aj nám pri prieskume vždy veľmi pomáhajú certifikácie a pečate výrobcov, pretože to je prvá indícia, ktorá svedčí o tom, že výrobca je pravidelne preverovaný a zodpovedá daným normám a štandardom.

Aké existujú certifikácie? A ktoré znečisťujúce látky sú v ich dôsledku vylúčené?

Po tomto triezvom poznaní o konvenčne vyrábanom oblečení a oblečení pre bábätká vyvstáva otázka, ako môžeme citlivú pokožku našich detí chrániť.

V posledných rokoch sa etablovalo množstvo spoľahlivých textilných pečatí, ktoré okrem férovej výroby stanovujú aj environmentálne a ekologické normy a prísne ich sledujú. Prísne kontroly, aj pokiaľ ide o používané chemikálie, a transparentnosť dodávateľského reťazca poskytujú rodičom najväčšiu možnú bezpečnosť.

Spoľahlivé textilné pečate, ako GOTS a IVN Best, zaručujú, že oblečenie spĺňa prísne sociálne a ekologické normy.


GOTS


naturakid-gots-logo

- Svetový štandard pre spracovanie z organicky vyrábaných prírodných vlákien (min. 70%)

- Nezávislá certifikácia celého dodávateľského reťazca (od surovín až po hotový textil)

- Dodržiavanie prísnych sociálnych kritérií týkajúcich sa pracovných podmienok a spravodlivých miezd

- Evidencia použitých chemikálií, spotreba vody, čistenie odpadových vôd

- Zákaz: pesticídy v poľnohospodárstve, toxické ťažké kovy, formaldehyd, chlórové bielidlá, azofarbivá a mnohé ďalšie


OEKO TEX

naturakid-Oeko_tex

- Vysledovateľná etiketa produktu pre všetky druhy textílií (nielen z prírodných vlákien)

- Všetky materiály sú testované na škodlivé látky a spĺňajú normu Oeko-Tex 100

- Prísne chemické predpisy (niekedy ešte prísnejšie ako GOTS)

- Certifikované prevádzkové miesta, ktoré podliehajú komplexnému programu udržateľnosti (životné prostredie, chemikálie, kvalita, bezpečnosť práce atď.)


IVN BEST

naturakid-IVN-BEST

- Východzia surovina musí byť 100% organicky vypestovaná alebo z ekologického chovu zvierat

- Iba textílie vyrobené z prírodných vlákien

- Chemikálie sú povolené len v extrémne obmedzenom rozsahu; Všetky látky, ktoré sú karcinogénne, geneticky škodlivé, narúšajú reprodukčnú schopnosť alebo sú škodlivé pre dieťa v maternici, sú zakázané.

- Prísne definované sociálne štandardy 

- Zastúpené hlavne v Európe

Mimochodom: Detské oblečenie bez znečisťujúcich látok je pre nás v naturaKid prioritou

Dúfame, že tieto informácie vám pomôžu chrániť citlivú pokožku vašich detí pred škodlivými chemikáliami. Je možné, že vás táto správa znepokojila, ale dúfame, že vám pre vaše deti aj ponúkla riešenie. Ambiciózne textilné pečate svojimi prísnymi sociálnymi a ekologickými smernicami zaisťujú, že na trhu je spoľahlivé detské oblečenie bez škodlivých látok.

V naturaKid sa zameriavame na bio detské oblečenie bez škodlivých látok, vyrobené z prírodných vlákien. Naši dodávatelia sú certifikovaní podľa prísnych požiadaviek pečate GOTS a IVN Best. Každá položka má príslušné označenie licenčného čísla pečate, pomocou ktorého je možné sledovať výrobný reťazec.

(zdroj: Detská alergológia, 2016, str. 42, preklad z nemeckého jazyka) Link na "Detská alergológia"

Čítať článok
Spací vak - hodnota TOG čo to je?
Spací vak - hodnota TOG čo to je?


Počas spánku sa toho môže stať veľa, najmä u bábätiek. Veľa sa pohybujú a preto je vhodné pri prvotnom vybavení pre bábätko myslieť aj na spací vak. V ňom spinká vaše dieťa najbezpečnejšie. Na rozdiel od prikrývky, spací vak akoby rástol a pohybuje sa s dieťatkom. To znamená, že nehrozí udusenie pod prikrývkou alebo mrznutie po odkopaní sa. Spací vak ponúka dostatok voľnosti pri kopaní a jeho tvar môže zabrániť aj prevráteniu sa bábätka na bruško – čo je možná príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Nosenie detského spacieho vaku sa preto odporúča minimálne do 1 roku veku dieťaťa.

To, čo dospelí a staršie deti využívajú predovšetkým na nocovanie vonku alebo s priateľmi, je k dispozícii pre každodenné potreby bábätiek a malých detí. Ale výber je veľký a mnohé spacie vaky hovoria niečo o TOG. V tomto článku vysvetlíme, o čom je hodnota TOG, prečo sa nespoliehať len na ňu a čo ešte treba zvážiť pri kúpe spacieho vaku.

Aká je hodnota TOG?

TOG je skratka pre Thermal Total Grade. To znamená „celkové tepelné hodnotenie“. Hodnota TOG vyjadruje tepelnú odolnosť textílií. Ukazuje, ako dobre je tepelne izolovaný napríklad detský spací vak. Údaj sa pohybuje medzi 0,5 a 3,5 – čím je hodnota vyššia, tým je spacák teplejší.

Hodnotu nájdete predovšetkým v detských výrobkoch, ako sú spacie vaky alebo detské prikrývky. Hodnota pôvodne pochádza z Anglicka a už od roku 1960 pomáha rodičom rozhodnúť sa, ktorý spací vak je pre ich dieťa vhodný.

Prehľad rôznych hodnôt TOG

Od veľmi teplého v lete až po veľmi chladné v zime – teploty v byte majú tendenciu kolísať sa. Hodnota TOG je tiež založená na teplote miestnosti:

  • Hodnota TOG 0,5 je vhodná pre letné teploty v spálni nad 24°C. To je hodnota úplne nepodšitého detského spacieho vaku.
  • Pri 1,0 TOG by mal mať spací vak ľahkú podšívku. Tento typ spacieho vaku je určený pre izbové teploty 19 až 24°C. V našom obchode nájdete napríklad spací vak pre bábätká a deti zo zmesy vlny a hodvábu od Lilano, ktorý má TOG hodnotu 1,0.
  • Podšitý detský spací vak má zvyčajne hodnotu TOG 2,5. Príkladom toho je spací vak z vlneného rúna od Lilano s dlhým rukávom. Vaše dieťatko bude dobre oblečené na teploty 15 až 21°C v spálni – samozrejme záleží na tom, čo má pod spacím vakom oblečené.
  • 3,5 TOG je najvyššia hodnota TOG a je vhodná pre teploty, ktoré idú pod 18°C. Tento typ detského spacieho vaku je teplejšie podšitý. 

Nedostatky hodnoty TOG

Hodnota TOG je orientačná pomôcka. To však neznamená, že ide o ultimátny predpis, na ktorý sa môžete 100% spoľahnúť. Pretože každý človek má iný hladinu pocitu tepla a chladu – to platí aj pre vaše dieťa. V systéme sú aj slabé miesta: Postup napríklad nezohľadňuje, či daný detský spací vak má alebo nemá rukávy.
V očiach spoločnosti disana - jedného z našich výrobcov - spracovanie materiálu, či už bola látka iba pletená alebo následne varená, nehrá v hodnotovom systéme TOG žiadnu alebo dostatočnú úlohu. Okrem toho je samozrejme kľúčové, ako je spací vak nakombinovaný. Ale ani to nie je zahrnuté v hodnote TOG, pretože sa týka len jedného hodnoteného produktu. Typ, spracovanie a materiál oblečenia pod ním v konečnom dôsledku rozhodujú o tom, či je vášmu dieťaťu príliš teplo alebo príliš zima.

Čo má mať bábätko oblečené v spacom vaku?

Či je bábätku v spacom vaku príliš teplo alebo príliš chladno, spoznáte jednoducho. Lekári odporúčajú: Priložte prsty na krk dieťaťa alebo medzi lopatky a vnímajte, či je vlhké alebo skôr chladné. Ak sa tam dieťatko potí, jeho spací odev je príliš teplý, ak je tam dieťatko naopak chladné, treba prípadne pridať ešte jednu vrstvu oblečenia alebo prejsť na teplejší spací vak. Práve pre zdravý a bezpečný spánok bábätiek a detí sú veľmi vhodné materiály ako vlna a zmes vlny s hodvábom pre ich termoregulačné vlastnosti a schopnosti odvádzania vlhkosti.  

Čítať článok
Hore
10 položiek celkom