Bio?? Ekologické pestovanie a chov zvierat..
BIO?
Prirodné textilné vlákna majú svoje unikátne charakteristiky a oblečenie z nich vyrobené je preto pre deti tým najbezpečnejším a zároveň najšetrnejším k ich citlivej pokožke ale aj k prírode. Veľa rodičov je presvedčených, že „čistá bavlna“ znie dostatočne prirodzene.. Označenia materiálov „čistá bavlna“ alebo „čistá vlna“ na textíliách jednoducho znamenajú, že neboli pridané žiadne iné vlákna. Nehovoria nič o tom, aké „čisté“ v zmysle šetrnosti k životnému prostrediu bolo pestovanie rastliny alebo chov zvierat, ani o tom, aký zdravý je konečný produkt.
Prečo je dôležité pýtať sa, najmä pokiaľ ide o bavlnu, ako bola pestovaná?
Bavlník je dôležitou rastlinou pre globálnu textilnú produkciu, ale aj tou, na ktorú sa na celom svete používa najviac pesticídov na ochranu pred rôznymi škodcami alebo na chemické odlistenie, aby sa zjednodušil zber. Tieto chemikálie však pri vstupe do pôdy poškodzujú aj životné prostredie. Používanými pesticídmi sú ohrození aj ľudia, ktorí pracujú na bavlníkových plantážach a prichádzajú do styku s bavlnou pri ďalšom spracovaní. Taktiež si asi viete predstaviť, že to s veľkou pravdepodobnosťou nie je najvhodnejší materiál na zababušenie vášho malého drobca.
Bavlna z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva
Označenie "kontrolované ekologické pestovanie" je chránené a znamená komplexný systém testov a špecifikácií pre pestovanie poľnohospodárskych produktov, takzvané smernice pre ekologické pestovanie. Keďže bavlna je poľnohospodársky produkt, môže niesť organickú pečať rovnako ako jablká alebo obilie. Na rozdiel od konvenčného pestovania si organické pestovanie bavlny nevyžaduje chemicko-syntetické hnojivá. Pesticídy nie sú povolené, geneticky modifikované semená sú tabu.
Kontrolovaný ekologický chov zvierat
Ovce a pesticídy? Nejde v prvom rade o pasienky, ale skôr o samotné zaobchádzanie so zvieratami. V konvenčnom chove dobytka sú ovce vo voľnom výbehu preventívne a pravidelne ošetrované chemikáliami aj zvonka, aby sa predišlo napadnutiu hmyzom a škodcami. Toto nie je povolené v kontrolovanom ekologickom chove zvierat. "Kontrolovaný chov zvierat" tiež stanovuje dostatočný pohyb a prístup na pastviny, definuje, ako by mali stajne vyzerať v súlade s dobrými životnými podmienkami zvierat, a špecifikuje druhovo vhodné kŕmenie organicky pestovaným krmivom. "Kontrolovaný chov zvierat" je tiež zákonom chránený pojem, ktorý je založený na prísnom riadiacom a kontrolnom systéme.
V skratke, kontrolované ekologické pestovanie je nielen zdravšie pre našu pokožku, ale predovšetkým tiež významne prispieva k ochrane nášho životného prostredia a zachovania prírody. Ekologický chov zvierat je určený rešpektom k zvieratám a ľuďom. Okrem toho kontrolované ekologické pestovanie a chov zvierat znamená humánne pracovné podmienky a žiadnu detskú prácu, a preto predstavuje z každého hľadiska spravodlivý produkt.